Spor şort seçerken, Spor kıyafeti, yapacağınız spordan alacağınız verimi ve sizi doğrudan etkiler. Yanlış kıyafetler seçimi hem sizi rahatsız ve mutsuz eder, hem de spordan zevk almanıza engel olur. Bu nedenle spor yaparken kullanacağınız, spor şort, tshirt, spor çorap vb kıyafetleri yapacağınız spor türüne uygun bir şekilde seçmeniz önemlidir.

Fitness kıyafeti seçimi spor tutkunları için son derece önemlidir. Spor sırasında vücudun rahat bir şekilde hareket etmesi, yapılan sporun etkisini artırır. Çok dar kıyafetler vücutta, hedeflenen kas grubunun çalışmasını zorlaştırabilir. Spor şort seçiminde vücudu saran ve hareket rahatlığı sağlayan modeller seçilmelidir. Spor şort seçerken ne çok dar bir seçim yapılmalı ne de aşırı bol bir seçim yapılmalıdır. Ayrıca, esnek dokuya sahip ve vücudunuzun şeklini alan modeller tercih edildiğinde antremanınız da konforlu geçer.

Spor şortların terletmeyen dokulara sahip olması önemlidir. Terleten kumaşların spor salonlarında kullanımı son derece zor olmaktadır. Fitness kıyafetleri seçerken dökümlü atletlere ve pamuklu dokuya sahip spor şortlara yönelmek doğru bir seçim olabilir.

Spor şortunuzun boyunu kesinlikle vücut proporsiyonunuza göre seçmek spor salonundaki görünümünüz içim önemlidir. Yani bacak boyunuz kısaysa dizin altında biten şortlar sizi olduğunuzdan daha kısa ve basık gösterebilir. Bu yüzden diz hizasında ya da dizden birkaç cm üzerinde kalan şortlar idealdir. Son yıllarda erkekler spor yaparken giydikleri şortları günlük hayatta da kullanmaya başladılar. Spor şortlarınızın modelini bu doğrultuda yaparsanız, çok yönlü kullanım avantajının yanında, aynı spor şortla farklı farklı kombinler yapmanız da mümkün olur.